Jdi na obsah Jdi na menu
 


První americký bezsrstý teriér, fena Josephine, se narodil v roce 1972, z vrhu čistokrevných osrstěných krysích teriérů (rat terrier). Chovatel Edwin Scott, začal vyvíjet chov z Josephininých potomků. Ačkoli při šlechtění nikdy nepoužíval žádné jiné psy než krysí teriéry, Scott vždy chtěl, aby bezsrstí psi byli zvláštním plemenem. V roce 1999, když byl v United Kennel Club představen krysí teriér, Scott a jeho kolegové šlechtitelé souhlasili, aby bezsrstí psi byli zapsání do registru UKC jako krysí teriéři - bezsrstý druh. Po vydělení dostali všichni bezsrstí krysí teriéři a všichni jejich osrstění potomci - výsledky pečlivého šlechtění až k nejhezčím osrstěným krysím teriérům - název původně vybraný pro chov Edwinem Scottem: americký bezsrstý teriér. Ačkoli se to může zdát paradoxní mít osrstěné psy v bezsrstém chovu, v dohledné budoucnosti bude nutné pokračovat v zahrnování některých kříženců krysích teriérů, dokud je dostatek bezsrstých psů k udržení samostatného a zdravého genofondu. United Kennel Club uznal amerického bezsrstého teriéra 1. ledna 2004.teriéra 1. ledna 2004.

Celkový vzhled

Americký bezsrstý teriér je dobře osvalený, aktivní malý až střední teriér. Preferovaný poměr délka těla (od prosterna k hýždím) k výšce (od kohoutku k zemi) je 10:9. Hlava je široká, mírně klenutá, klínového tvaru, a úměrná velikosti těla.Uši mají tvar V, jsou posazeny na vnějších okrajích lebky a mohou být vztyčené, špičaté nebo zakulacené. Oba druhy mohou mít ocas stočený nahoru nebo může být kupírovaný jako u osrstěných psů. U amerického bezsrstého teriéra se může vyskytnout množství barev a vzorů kůže (bezsrstá varianta) i srst může mít mnoho barev a vzorů (osrstěná varianta).

Diskvalifikace: Krátkonohý pes, jehož proporce se významně odchylují od poměru 10:9 nepatří do plemene a musí být vyřazen.

Vlastnosti

Americký bezsrstý teriér je energický, bystrý pes, jehož zvědavost a inteligence uzpůsobuje k snadnému výcviku. Předkové tohoto plemene byli šlechtěni k lovu. Nedostatek osrstění však způsobuje, že bezsrstá varianta je nevhodná k lovu, obě varianty mají stále silný lovecký instinkt a osrstění psi jsou nebojácní, houževnatí lovci s nevyčerpatelnou energií. Americký bezsrstý teriér je výjimečně přátelský společník, vychází dobře s dětmi, ostatními psy a dokonce kočkami. Američtí bezsrstí teriéři mají nesmírně rádi lidskou společnost a všechny činnosti se svými pány dělají s nadšením. Bezsrstí psi vyžadují ochranu před sluncem a chladným zimním počasím. Američtí bezsrstí teriéři by se neměli prát v době, kdy jsou posuzováni na základě poslušnosti. Jsou báječní na agility.

Hlava

Hlava je úměrná velikosti těla. Při pohledu ze strany jsou lebka a morda stejně dlouhé a spojeny jsou středně velkým kohoutkem. Při pohledu zepředu a ze strany, tvoří hlava amerického bezsrstého teriéra tupý klínový tvar.

Vada: strmý kohoutek

Lebka

Lebka je široká, mírně klenutá. Mírně se kloní k čenichu. Čelisti jsou silné s dobře osvalenými tvářemi.

Vážná vada: hlava ve tvaru jablka

Zuby

Americký bezsrstý teriér má kompletní řadu správně velkých, rovnoměrně rozmístěných bílých zubů. Nůžkový skus je preferován, ale klešťový se akceptuje.Nos

Nos je černý nebo jednobarevný.

Vady: nos dudley nebo motýlovitý

Oči

Oči jsou posazené šikmě a jsou kulaté, střední velikosti a poněkud nápadné. Okraje očí odpovídají pigmentu nosu. Bezsrstá varianta: Oči mohou mít jakoukoli barvu, která se vyskytuje u osrstěné varianty. Osrstěná varianta: Barva očí se pohybuje mezi tmavě hnědou až jantarovou a odpovídá barvě srsti. Oříškové oči jsou přípustné u psů se světlejší srstí. Modré nebo jantarové oči jsou dovolené pouze u modře zbarvených psů, ale tmavě šedé oko se světlými okraji je upřednostňováno.

Vady: vypoulené oči, hluboko posazené oči, světlé oči u psa s černou barvou srsti nebo černým pigmentem, každé oko jiné barvy, oko s duhovkou obsahující víc než jednu barvu, skvrna na rohovce, divergentní šilhavost, čínské oči.

Uši

Uši mají tvar V, jsou posazeny na vnějších okrajích lebky. Výrazně jsou upřednostňovány obě uši stejné. Nestejné držení uší by mělo být penalizováno jako odchylka.

Poznámka: Držení uší se možná vyrovná, až když pes dospěje. Psi do jednoho roku by neměli být penalizováni za odchylky v držení uší.

Vzpřímené uši jsou upřednostňovány, ale špičaté nebo knoflíkovité uši jsou přijatelné.

Vady: Vzpřímené uši s hranami zakřivenými dovnitř ve tvaru tulipánového listu, růžové uši, poletující uši, nestejné držení uši - pouze u bezsrsté varianty AHT

Diskvalifikace - zcela visící uši.

U osrstěné varianty AHT není absolutně podmínkou, aby uši byly vzpřímené a ve tvaru V.

Krk

Krk je štíhlý, středně dlouhý, svalnatý, mírně ohnutý a mírně se zužuje od ramen k hlavě. Krk hladce přechází v dobře ložená ramena.

Přední končetiny

Ramena jsou mírně osvalená. Lopatky jsou dobře loženy, jejich horní hroty se sbíhají poblíž kohoutku. Nadloktí se jeví stejně dlouhé jako lopatka a spojuje se s ní v pravém úhlu. Lokty jsou blízko těla. Při pohledu z jakékoli strany jsou přední nohy rovné, silné s masivními kostmi. Spěnkové kosti jsou silné, krátké a téměř svislé.

Tělo

Správně souměrné tělo amerického bezsrstého teriéra je o málo delší (měřeno od prosterna až k hýždím) něž vysoký (měřeno od kohoutku k zemi) a délka přední končetiny (měřeno od lokte k zemi) by se měla přibližně rovnat polovině výšky psa. Ať pes stojí nebo je v pohybu, linie zad je silná a rovná. Bedra jsou středně krátká, mírně ohnutá, a dobře osvalená. Zadek je mírně ustupující. Žebra sahají hodně dozadu a vycházejí přiměřeně ze hřbetu, čímž formují široká silná záda, potom se stáčejí dolů a dovnitř a vytváří silné tělo. Hrudí se rozpíná k nebo až pod loket. Při pohledu zepředu je hruď mezi předními končetinami plná a přiměřeně široká. Při pohledu ze strany má přední část hrudi tvar mělkého oválu před předními končetinami.

Zadní končetiny

Zadní část je dobře osvalená délka obou částí končetiny je zhruba stejná. Úhel zadní části je vyvážený s úhlem přední části. Kolenní čéšky jsou dobře ohnuté a hlezna jsou přiměřeně sklopená. Když pes stojí, krátké silné zadní spěnací kosti jsou kolmé k zemi a při pohledu zezadu rovnoběžné.

Nohy

Nohy jsou kompaktní a mírně oválné. Dva prsty jsou o něco delší než ostatní. Prsty mohou být dobře rozčleněny, ale ne ploché nebo rozšířené. Přední drápy mohou být odstraněny.

Vady: Ploché nohy, příčně plochá noha, neodstraněné zadní drápy.

Ocas

Ocas je posazen na konci křížů. Přirozený ocas je silný v kořeni a zužuje se směrem ke špičce. Když je pes v pohotovosti, ocas je nesen zahnutý nahoru. Když je uvolněný, ocas může být nesen přímo za psem. Ocasy osrstěné varianty psů mohou být kupírované. Když jsou kupírované, kupírování by mělo být ve dvou třetinách ocasu.

Chyby (obě varianty): ohnutý a stočený ocas.

Diskvalifikace (u obou variant): od přírody krátký ocas.

Srst

Bezsrstá varianta: Štěňata se rodí s hebkou zakrnělou podsrstí, která kryje celé tělo. Tato ?podsrst" postupně vymizí do 6 až 8 týdnů, do této doby by štěně mělo být úplně bezsrsté. Dospělý americký bezsrstý teriér, bezsrstá varianta, nemá chlupy kromě vousů a pesíků na čumáku a obočí. Na těle dospělého psa může být krátká, velmi jemná srst. Kůže je jemná a teplá na dotek. Bezsrstá varianta se může potit, když je v přílišném teple nebo ve stresu, ale to není považováno za vadu.

Osrstěná varianta: srst je krátká, hustá, hladká a leskne se. Vousy se neodstraňují.

Vážné vady (bezsrstá varianta): Jemná srst delší než 1 mm na psovi starším než 6 měsíců.

Diskvalifikace (obě varianty): Drátovitá nebo polámaná srst, dlouhá srst.

Barva

Bezsrstá varianta: Jakákoli barva kůže je přijatelná. Kůže je obvykle různobarevná, na podkladové barvě jsou skvrny a fleky jiné barvy. Skvrny se zvětšují s věkem, a barva kůže tmavne, když je vystavena slunci.

Osrstěná varianta: Osrstěná americký bezsrstý teriér může být celý bílý, dvoubarevný, trojbarevný, tmavý nebo skvrnitý, ale vždy musí mít někde bílou, která může být v jakémkoli množství kdekoli na psovi. Bílá barva může být uznána pokud bílá převažuje. Ostatní přijatelné barvy jsou: černá, žlutohnědá (od tmavě hnědé až po velmi světle hnědou a od velmi syté tmavě mahagonově načervenalé až po světle načervenalou s černým nosem a okraji očí), čokoládová (od tmavě játrové - černožluté - až po světle čokoládovou se stejnou barvou nosu a okrajů očí), modrá a modro-béžová (se stejnobarevným nosem a okraji očí), meruňková (od oranžové k bledě žluté s černým nosem a okraji očí) a citronová (od oranžové k bledě žluté se stejnobarevným nosem a okraji očí). Chyby (osrstěná varianta): světlá žlutohnědá barva (bledá nažloutlá se stejnobarevným nosem), krémová (bledě žlutá a tónovaná bílá), bledě žlutá s černou (velmi světle nažloutlá hnědá s černou) a stříbrná (extrémní nádech do modra).

Diskvalifikace (osrstěná varianta): Modrošedá barva (merle), nepřítomnost bílé, když je pes jednobarevný jiný než bílý.

Diskvalifikace (obě varianty): Albinismus.

Výška a hmotnost

Americký bezsrstý teriér dosahuje výšky od 10 do 16 palců.
Chyby: Výška: pod nebo nad dovolenou hranicí, obezita.

Chůze

Americký bezsrstý teriér se pohybuje s nádechem veselosti, který prozrazuje hbitost, rychlost a sílu. Chůze amerického bezsrstého teriéra je vyrovnaná, bez úsilí, s velkým dosahem předních končetin bez stop těžkopádnosti. Zadní končetiny vydávají velkou hnací sílu, hlezna jsou plně protažena. Při pohledu z kterékoli strany se nohy ani nevytáčejí ani nevtáčejí, nohy se ani nekříží a nezaplétají se. Při zvětšování rychlosti mají nohy tendenci se sbíhat k středové rovnovážné linii.

Diskvalifikace

Jednostranně nebo oboustranně nesestoupená varlata. jankovitost nebo extrémní plachost. Jednostranná nebo oboustranná hluchota. Krátkonohý pes, jehož proporce se výrazně odlišují od poměru 10:9. Visící uši. Drátovitá nebo polámaná srst. Dlouhá srst. Albinismus.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář